WEG 16012XP3YAX355MLF3 Electric Motor, 220Hp, 50Hz, 1000/1200 Rpm
Item: BB8NYWModel: 16012XP3YAX355MLF3
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Motor
Dimension(c) 57.835"
Enclosure Type Tefc
Fl Efficiency 95.4%
Flamps@415 V 290A
Frame 355 M/L , 355MLF3
Frame Material Cast Iron
Horsepower 220 hp
Hp 160 hp
Hz 50 Hz
Kw 160 kW