WEG 01536ET3V254TC-S 14271687 General Purpose Motor, 15 HP, 2 Poles, 254/6TC Frame, 3 Phase, 200/400 V, 60 Hz, IC411-TEFC, Foot Mounted
Get it by Friday, Apr 10
€1,918.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 254/6TC , 254TC |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Superior |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 136/272A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 1.732" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.8718 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| No Load Amps | 7.47/15A |
| Noise Level | 75 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.73 |
| Power Factor 75% | 0.83 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Rated Current | 20/40A |
| Rated Speed | 3525 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 200/400V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.08% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 200/400V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 97.2 |
| Ship height (cm) | 23.83 |
| Ship length (cm) | 32.39 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Frequency | Hp | Full Load Amps | Frame | Rpm | Duty Cycle | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
00136ET3EW56-S | 60 Hz | 1 hp | 3/1.5A | 56 | 3400-3600 RPM | S1 | 3600 RPM | 1.6/0.798A | €440.24 | |
![]() |
00136ET3EW56CFL-S | 60 Hz | 1 hp | - | W56C | 3400-3600 RPM | S1 | 3600 RPM | 1.6/0.798A | €685.80 | |
![]() |
.2518ES3E56CFL-S | 50/60 Hz | - | - | 56C | 1700-1800 RPM | S1 | 1800 RPM | 0.776-0.9/0.45A | €322.14 | |
![]() |
00136ET3EW56C-S | 50/60 Hz | 1 hp | 3/1.5A | 56C | 3400-3600 RPM | Continuous | 3600 RPM | 1.6/0.798A | €471.70 | |
![]() |
00136ET3VW56C-S | - | - | - | 56C | 3400-3600 RPM | - | - | - | €501.10 | |
![]() |
00156ET3V56C-S | 60 Hz | - | - | 56C | 3400-3600 RPM | S1 | 3600 RPM | 1.98/0.988A | €550.01 | |
![]() |
.5036ES3V56C-S | - | 1/2 hp | - | 56C | 3400-3600 RPM | - | - | - | €249.67 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 83016D2B113605 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 11 Feet 10 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- MAIN FILTER INC. MF0293272 BE9021825A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- HUB CITY 0220-65727
- DIXON RHS60 Round Hole Strainer
- 3M 4905 Double Coated Tape 3/4 x 3 Inch 20 Mil
- COOPER B-LINE B450-5/8YZN Washer, 5/8 In Fits Bolt Size, U, 11/16 In I.D., 1/4 In Thk., Steel
- PARKER ZBZ41
Explore More
- KEYSHAFT
- Evaporative Coolers
- Water Supply Stops
- Hole Plugs
- Rotary Vane Pumps
- Hardware Cloth
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- RUD CHAIN Ice Bolts
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Valves, Lever Handle, Buna-N
- APPROVED VENDOR Glass Vial w/Caps
- KRYTOX GPL 216 Series Extreme Pressure Grade Grease
- WILKERSON D18 Series Filter/Regulator/Lubricators
- WATTS RD-300-AE Series Roof Drains With Adjustable Threaded Extension
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536ET3V254TC-S 14271687 General Purpose Motor, 15 HP, 2 Poles, 254/6TC Frame, 3 Phase, 200/400 V, 60 Hz, IC411-TEFC, Foot Mounted
€1,918.19 /unit







