WEG 01518AT3PCT254TF1-W2 Cooling Tower Motor, 15 HP, 1800 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 254T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
15 hp
254T
200V
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,527.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Application | Cooling Tower |
| Body Material | Cast Iron |
| Ct Speed Range | 20:1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Enclosure Nema Rating | IC410 - TEAO |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 254T |
| Frame Size | 254T |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Full Load Amps | 41.4A |
| Hz | 60 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Duty |
| Ip Enclosure Rating | IP55 |
| Mounting Arrangement | F1, F2 |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Nema Mount | With Base |
| No Load Amps | 18.4A |
| Noise | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rpm | 1768 RPM |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01518at3pct254tf1-w2.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V AC |
| Torque | 44 lbs.-ft. |
| Voltage | 200V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 142.65 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 |
Explore Products
- ROBERTSHAW IMV-604 Laundry Valve, 1/4 Inch 18 NPT, 28ZR21, 12-1646-04
- OSG 200-3680 Flute Drill Bit, U Drill Bit Size, 1 13/16 Inch Flute Length, U Shank Dia.
- INSIZE 6313-9 Micrometer Setting Ring, Inch Inside Dia, +/-0.00028 Inch Accuracy
- SHARP METAL TOOLS MILL RP 12 D40-M-Z4
- COOPER B-LINE SB83436FB Aluminium Rack Conversion Kit, Black Powder Coat Finish, 4 Post
- WEG 00318OT3H182T-S 12630368 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 182/4T Frame, 3 HP, 1765 RPM, 575 V
- EATON HLD3250T56W Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Type Hld, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc
- STARRETT 99914-15-04 Band Saw Blade, 1 1/4 Inch Blade Width, 15 Feet 4 Inch Size, 0.042 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Dies
- Air Pencil Grinders
- MIG Welders
- Conduit Fittings
- Drum Adapters
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Palm Gloves, Yellow
- RINGERS GLOVES Extrication Increased Visibility Impact Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- ANVIL 2858 Series Buttweld Lateral Anvilets, Extra Strong
- DYNALON Standard Spout, Non-Vented Wash Bottle, Narrow Mouth
- COXREELS HP1125 Series Motorized Hose Reels
- BULLDOG Two Speed Square Trailer Jacks, Spring Return
- UNISTRUT A3301 Series Channels, 16 Feet
- B & B MANUFACTURING GigaTorque GX Timing Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518AT3PCT254TF1-W2 Cooling Tower Motor, 15 HP, 1800 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 254T Frame, Footed, Premium, F-1 Mounted
€2,527.07 /unit
