WEG 01518AT3PCT254T-W22 Cooling Tower Motor, 15 HP, 1800 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 254T Frame, Footed, Premium
15 hp
254T
200V
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,527.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Application | Cooling Tower |
| Body Material | Cast Iron |
| Ct Speed Range | 20:1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Enclosure Nema Rating | IC418 - TEAO |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 254T |
| Frame Size | 254T |
| Full Load Amps | 41.4A |
| Hz | 60 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rating | Inverter Duty |
| Ip Enclosure Rating | IP55 |
| Mounting Arrangement | F1, F2 |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Nema Mount | With Base |
| No Load Amps | 18.4A |
| Noise | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rpm | 1768 RPM |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01518at3pct254t-w22.pdf |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V AC |
| Temp Code | T3 = 200°C |
| Torque | 44 lbs.-ft. |
| Voltage | 200V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 142.65 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Rpm | Hp | Service Factor | No Load Amps | Full Load Amps | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01518AT3HCT254TF1-W2 | 575V | 254T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 6.4A | 14.4A | - | €2,527.07 | |
| 00212AT3HCT184TF1-W2 | 575V | 184T | 1100-1200 RPM | - | 1 | 1.8A | 2.58A | 2 hp | €1,205.02 | |
| 01018AT3PCT215T-W22 | 200V | 213/5T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 13A | 28.5A | 10 hp | €1,766.98 | |
| 00718AT3HCT213T-W22 | 575V | 213T | 1700-1800 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 3.24A | 7.34A | 7 1/2 hp | €1,609.83 | |
| 02018AT3PCT256T-W22 | 200V | 254/6T | 1700-1800 RPM | - | 1 | 23A | 55.4A | 20 hp | €3,034.56 | |
| 00712AT3ECT254TF1-W2 | 208-230/460V | 254T | 1100-1200 RPM | 7 1/2 hp | 1 | 4.5/9A | 9.48/19-21A | 7 1/2 hp | €2,897.01 | |
| 02518AT3HCT284TF1-W2 | 575V | 284T | 1700-1800 RPM | 25 hp | 1 | 9.6A | 23.6A | - | €3,853.02 |
Explore Products
- MAKITA 213162-7 O Ring
- MARTIN SPROCKET 3 B 50 SD Sheave, QD Bushing, 5.350 Inch Outside Dia., 3 Groove, 5 Inch Pitch Dia., Steel
- EATON DR2-2045-13 Load Reactor, 45 A, Nema 1, R2 Load Side Reactor, 0.3Mh, 3% Impedance
- GRAINGER 7559_36_0 Alloy Steel Round Tube, 36 Inch Overall Length, 0.095 Inch Wall Thick
- CONTINENTAL P-52S-MPB Gearbelt Pulley, 64 mm Belt Width, 52 Teeth, 8 mm Pitch, Steel
- LASCO 413015 Side Outlet Elbow 1-1/2 Inch Slip x Slip x Slip
- BOSTON GEAR F00422
- WALTER TOOLS 7377843 Jobber Length Drill Bit, 4.90 mm Size, 97 mm Overall Length, Carbide
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Sanding Hand Pads
- Work Table Cabinets
- Aluminum Tread Plate
- Flexible Strip Heaters
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x Press
- MUELLER INDUSTRIES 155M Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL AS624 Series Closed Angle Connectors, 2-Hole
- SALSBURY INDUSTRIES Horizontal Mailbox Usps 25 Doors
- CLE-FORCE Carbon Steel Hand Tap Sets
- ULTRATECH Berm Builder Corners
- HEXARMOR Over the Glasses Safety Goggles
- ENERPAC Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518AT3PCT254T-W22 Cooling Tower Motor, 15 HP, 1800 RPM, 200 V, 3 Phase, TEAO, 254T Frame, Footed, Premium
€2,527.07 /unit
