WEG 01036ET3H215JP-W22 12712069 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 215JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
3600 rpm
10 hp
215JP
Get it by Friday, Apr 10
€2,082.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 290% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 90.2% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JP |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 213/5JP |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 66.8A |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 220% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 0.6362 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 2.88A |
| Noise Level | 68 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.79 |
| Power Factor 75% | 0.87 |
| Power Factor_100% | 0.9 |
| Product Datasheet | weg-01036et3h215jp-w22.pdf |
| Pump Seal | Gasket |
| Rated Current | 9.28A |
| Rated Speed | 3530 RPM |
| Rated Torque | 14.9 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Service Factor | Hp | Frequency | Motor Enclosure Design | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01836ET3Y160LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 25 hp | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 29.9A | 3550 RPM | - | €5,367.05 | |
| 03736ET3Y200LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 50 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 59.8A | 3570 RPM | - | €9,770.55 | |
| 05536ET3Y250S/MFF-W2 | 460V AC | 1.25 | 75 hp | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 80.3A | 3600 RPM | - | €16,526.29 | |
| 00156ET3H143TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 1 1/2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 1.57A | 3480 RPM | Three Phase | €840.81 | |
| 00236ET3H145TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.05A | 3475 RPM | Three Phase | €853.67 | |
| 00336ET3H182TC-W22 | 575V | 1 | 3 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.9A | 3515 RPM | Three Phase | €1,055.20 | |
| 00536ET3H184TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 5 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 4.72A | 3485 RPM | Three Phase | €1,251.50 |
Explore Products
- TEADIT CGR100N.018.8.300 Ring Cut Gasket, Buna-N (Nitrile), 1/8 Inch Thickness, 8 Inch Size, 300# Class
- VICKERS 286792
- PASS AND SEYMOUR CGN7590250 Cord Grip, 3/4 NPT, 90 Degree, 0.250 to 375 Outer Dia., Nylon
- TENNSCO BS6-121212-CSD Box Locker Sand 36 Inch Width x 12 Inch Depth x 72 Inch Height
- RON CRANE SCALES RON2501S10CC Crane Dynamometer 5-2/7 Inch H Steel
- PARKER P3RA10284
Explore More
- KEYSHAFT
- Industrial Diaphragm Pumps
- Safety Interlock Switch Accessories
- Chemical Neutralizers
- Cast Iron Rod Stock
- Welding Chaps and Spats
- LOC-LINE Double Socket
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- MUELLER INDUSTRIES 1603-C Chexter Check Valves
- ANVIL 140S Series Threaded Studs
- PASS AND SEYMOUR Pin And Sleeve Back Boxes
- EATON Rotary Disconnect Bridging Bars
- KERN AND SOHN AE-ACC Series Adapters
- KEN-TOOL Tubeless Truck Tire Mount/Demount Irons
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 13.5 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01036ET3H215JP-W22 12712069 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 215JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
€2,082.00 /unit


