WEG 01036ET3H215JM-S 13312539 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 575V, 3.44 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,045.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 90.2% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 71.2A |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 260% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.7188 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 3.44A |
| Noise Level | 70 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.75 |
| Power Factor 75% | 0.84 |
| Power Factor_100% | 0.88 |
| Product Datasheet | weg-01036et3h215jm-s.pdf |
| Rated Current | 9.49A |
| Rated Speed | 3530 RPM |
| Rated Torque | 14.9 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01036EP3H215JM-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 80.37 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 57.91 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Frame Material | Efficiency | No Load Amps | Synchronous Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01536ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 215JM | 1.15 | 15 hp | Rolled Steel | 91% | 6.2/12.4A | 3600 RPM | €2,379.10 | |
| 01536ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 4.96A | 3600 RPM | €2,379.10 | |
| 00312ET3E213JM-W22 | 230/460/380V AC | 213JM | 1.25 | 3 hp | Cast Iron | 50% | 2.55/5.1A | 1200 RPM | €1,697.74 | |
| 00512ET3E215JM-W22 | 230/460/380V AC | 215JM | 1.25 | 5 hp | Cast Iron | 50% | 3.45/6.9A | 1200 RPM | €2,045.00 | |
| 01018ET3E215JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 213JM | 1.15 | 10 hp | Rolled Steel | 91.7% | 5.54/11.1A | 1800 RPM | €2,084.54 | |
| 01036ET3H215JM-W22 | 575V AC | 215JM | 1.25 | - | Cast Iron | 50% | 2.88A | 3600 RPM | €2,045.00 | |
| 00512ET3E215JM-S | 208/230/460V AC | 215JM | 1.15 | 5 hp | Rolled Steel | 89.5% | 3.42/6.84A | 1200 RPM | €2,045.00 |
Explore Products
- WESTWARD 45J261 Socket Adapter, 3/4 Inch Output Drive Size, Square, 2 5/8 Inch Overall Length, Chrome
- GATES TP605H075 Dual Timing Belt, .5 Inch Pitch
- APOLLO VALVES 88A94414 Ball Valve, Size 3/4 Inch, Full Port, Cast Steel, Vent, SS, Ball And Stem
- EATON 38RBA4-65E Standard Speed Expulsion Fuse Refill Unit, 65A, 38 Kv, Glass Epoxy
- MAIN FILTER INC. MF0785008 DP83250HFD Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 38.58 Inch Height
- APPROVED VENDOR P205FG Drill Bushing P Drill Size 11/64 In
- MAIN FILTER INC. MF0834983 01262995 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 7.63 Inch Height
- REGAL 052134AM94 Spiral Flute End Mill, Alcrona, Single End, 9/16 Inch Dia., 3-3/8 Inch Length, 2 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Splice Connectors
- A/C Refrigeration Accessories
- Folding and Stacking Chair Carts
- Pneumatic Lockouts
- Santoprene Tubing
- DICKSON 6 Inch Charts
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Rough Latex
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- PASS AND SEYMOUR Toggle Switch Eight Gang Smooth Openings
- THOMAS & BETTS 54213 Series Lug Compression Connectors
- MILWAUKEE Chisel Bits
- GLOBE SCIENTIFIC Wireless Tube Racks, Half Size, 30 mm, 9 place
- VOLLRATH Plate Rests
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01036ET3H215JM-S 13312539 Pump Motor, 10 HP, 3600 RPM, 575V, 3.44 A No Load Current, TEFC, 213/5JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,045.00 /unit

