WEG 01018OT3E215JP-S Pump Motor, 10 Hp, 1760 213/5jp 12.4a | AG3FBU 33HN72
WEG 01018OT3E215JP-S 12682728 Pump Motor, 10 Hp, 1760 213/5jp 12.4a
Item: AG3FBUModel: 01018OT3E215JP-SCross Ref: 33HN72 / 12682728
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Close-Coupled Pump Motor
Altitude 1000 M.A.S.L.
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Bearing Cap Yes
Bearing Type Ball
Body Dia. 10.1"
Bolt Circle Dia. 5 5/8"
Bolt Material Carbon Steel
Breakdown Torque 350%
Cc Number CC029A
Conduit Box Location Exterior
Conduit Box Position F1
Connection Cables Quantity 9
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency 91.7%
Efficiency @ 100% 91.7%
Efficiency @ 50% 90.2%
Efficiency @ 75% 91%
Efficiency Group Premium
Enclosure IC01
Enclosure Type ODP
Fan Cover Material Without Fan Cover
Fan Material Without Fan
Flange C
Frame Material Rolled Steel
Frame Size 213/5JP
Frame Type 213/5JP
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 27.4-24.8/12.4A
Green Certification Or Other Recognition rohs.png
Grounding Lugs Single
Height 10 3/16"
Hp 10 hp
Impregnation Method Dip and Bake Polyester
Ins. Class Class F
Insulation Class Class F
Inverter Rated Yes
Inverter Rating 1000:1
L.r. Amperes 86.8/174A
Length Less Shaft 13 7/16"
Locked Rotor Time (cold) 25 sec.
Locked Rotor Time (hot) 14 sec.
Locked Rotor Torque 250%
Main Terminal Box Hole 1.377"
Max. Ambient Temp. 40°C
Moment Of Inertia (j) 1.3 lbs.-sq. ft.
Motor Application Pump
Motor Bearings Ball
Motor Design 3-Phase
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Frame Material Steel
Motor Mounting Position Horizontal
Motor Mounting Type Face, Base
Motor Mounting Type Rigid Base
Motor Service Factor 1.15
Motor Shaft Design JP Threaded
Motor Shaft Rotation Clockwise/Counter Clockwise
Motor Shaft Rotation CW/CCW
Motor Sub Application Close Coupled Pump
Motor Type Three Phase
Mounting F-1
Mounting Type Face/Base
Nameplate Rpm 1770 RPM
Nema Design B
No Load Amps 5.99/12A
No. Of Speeds 1
Noise Level 59 dBA
Nominal Efficiency 91.7%
Number Of Poles 4
Output Rating 10 hp
Overall Height 10 3/16"
Overall Length 21 9/16"
Overload Protection No
Phase 3
Power Factor 50% 0.64
Power Factor 75% 0.77
Power Factor_100% 0.83
Product Datasheet weg-01018ot3e215jp-s.pdf
Rated Current 12.4/24.8A
Rated Speed 1770 RPM
Rated Torque 29.7 lbs.-ft.
Regreasable Bearings Regreasable Bearings
Resilient Base Without
Rotation CW/CCW
Rpm 1700-1800 RPM
Rpm Range 1701-1800 RPM
Screw Cap Carbon Steel
Service Factor 1.15
Shaft Dia. 1 1/4"
Shaft Length 8 1/8"
Shaft Material Carbon Steel
Slip 1.67%