WEG 01018ET3H215JP-W22 11603033 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 213/5JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
1800 rpm
10 hp
575V
215JP
Get it by Monday, Apr 13
€2,107.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 295% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JP |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 213/5JP |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 9.92A |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 64.9A |
| Locked Rotor Time (cold) | 30 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 17 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 1.51 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 4.64A |
| Noise | 58 dBA |
| Noise Level | 58 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.65 |
| Power Factor 75% | 0.76 |
| Power Factor_100% | 0.81 |
| Product Datasheet | weg-01018et3h215jp-w22.pdf |
| Pump Seal | Gasket |
| Rated Current | 10.1A |
| Rated Speed | 1765 RPM |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01018EP3H215JP-W22 |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Torque | 29.4 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 88.2 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Efficiency | Output Hp | Synchronous Speed | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
02512ET3E324JM-W22 | 230/460/380V AC | 326JM | 1.25 | 25 hp | 50% | 25 hp, 20 hp | 1200 RPM | 14/28A | €6,353.33 | |
![]() |
01536EP3E254JM-W22 | 208/230/460V AC | 254JM | 1.25 | 15 hp | 50% | - | 3600 RPM | 4.6/9.2A | €2,345.57 | |
![]() |
00236ET3E145JM-W22 | 208/230/460V AC | 143JM | 1 | 2 hp | 50% | 2 hp | 3600 RPM | 0.99/1.98A | €814.87 | |
![]() |
01518ET3E254JM-S | 230/460/190-220/380-415V AC | 254JM | 1.15 | 15 hp | 92.4% | 15 hp | 1800 RPM | 8.65/17.3A | €3,016.06 | |
![]() |
02012ET3E286JP-W22 | 208-230/460/380V AC | 284JP | 1 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/16.4-19A | €5,745.04 | |
![]() |
02012ET3E286JM-W22 | 230/460/380V AC | 284JM | 1.25 | - | 50% | 20 hp | 1200 RPM | 9.5/19A | €5,659.13 | |
![]() |
01512ET3E284JM-W22 | 230/460/380V AC | 286JM | 1.25 | - | 50% | 15 hp | 1200 RPM | 7/14A | €4,522.38 |
Explore Products
- GATES T58156 Pu Steel Cord
- REGAL 008188AS64 Hand Tap, #8-32 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Bottom With Chrome over Nitride
- APOLLO VALVES 19MJHK50 ASME Sec VIII Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Metal Seat, 50 psig, 2 Inch, x 2-1/2 Inch, MNPT x FNPT
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS RCSNFLA Load Logic Room Controller Switch, On-Off, Light Almond
- VULCAN HART 00-840261-00002 Lid Bearing With Support
- CLEVELAND C16789 2575 Taper Length Drill Bit, 17/64 Inch Drill Bit Size, 17/64 Inch Shank Dia
- HONEYWELL 31-80108 Laser Glasses, Anti-Fog, Scratch Resistant, Green Lens, Polymer, Universal Size
- SANDPIPER 135.037.506 Bushing, Pilot Valve
Explore More
- KEYSHAFT
- Distance Meters
- Twist Lock Receptacles
- Fan Guards
- Cart Covers
- Pedestal Fan Motors
- STARRETT Steel Straight Edge
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Double Ladder Safety Gates
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 12/13 mm Tubes
- SCHNEIDER ELECTRIC ATV 12, Variable Frequency Drive
- COOPER B-LINE Guide Rite Series Conduit Box Supports
- KERN AND SOHN SFE Series Platform Scales
- HUMBOLDT Precision Hand-Held Thermometer, PT100 Platinum
- SIEMENS DC Power Supplies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018ET3H215JP-W22 11603033 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, TEFC, 213/5JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
€2,107.42 /unit




