WEG 00118XT3H143T Electric Motor, 1Hp, 60Hz, 1765 Rpm | BB9UUU
WEG 00118XT3H143T 14284312 Explosion Proof Motor, 1 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, XPFC, 143T Frame, Footed
Item: BB9UUUModel: 00118XT3H143TCross Ref: 14284312
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hazardous Location Motor
Altitude 1000 M.A.S.L.
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Bearing Cap Yes
Bolt Material Carbon Steel
Breakdown Torque 360%
Cable Press Material Sem
Connection Cables Quantity 3
Cooling IC411
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency 50%
Efficiency @ 100% 85.5%
Efficiency @ 50% 80%
Efficiency @ 75% 82.5%
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Steel
Fan Material Plastic
Flange Without
Frame 143/5T
Frame Material Cast Iron
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 1.14A
Grounding Lugs Single
Impregnation Method Dip and Bake Polyester
Insulation Class Class F
L.r. Amperes 10.1A
Locked Rotor Time (cold) 32 sec.
Locked Rotor Time (hot) 18 sec.
Locked Rotor Torque 280%
Main Terminal Box Hole 3/4"
Main Terminal Box Type NPT
Moment Of Inertia (j) 0.0975 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Mounting F-1
Mounting Type F-1
No Load Amps 0.752A
No. Of Poles 4
Noise 51 dBA
Noise Level 51 dBA
Output Hp 1 hp
Output Rating 1 hp
Overload Protection No
Phase 3
Power Factor 75%
Power Factor 50% 0.57
Power Factor 75% 0.68
Power Factor_100% 0.75
Product Datasheet weg-00118xt3h143t.pdf
Rated Current 1.18A
Rated Speed 1755 RPM
Rated Voltage 575V
Rotation CW/CCW
Rpm 1700-1800 RPM
Screw Cap Stainless Steel
Service Factor 1.15
Shaft Locking Device Without
Shaft Material Carbon Steel
Slip 2.5%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1800 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block Without
Terminal Box Left Position
Torque 2.94 lbs.-ft.
Voltage 575V AC