Item: CU9LATModel: SVVBN1212F11Cross Ref: 56PR77 / 5327130
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 72.5°
Cutting Direction Neutral
Functional Width 0.248"
Inclination Angle
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 11
Iso Number SVVBN1212F11
Lead Angle 73°
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 80 mm
Projection Length 0.831"
Shank Height 12 mm
Shank Width 12 mm