Item: CU9KYWModel: STGCL1616H16Cross Ref: 56PT25 / 5327629
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 90°
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 0.787"
Inclination Angle
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 16 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 16
Insert Shape Triangle
Iso Number STGCL1616H16
Lead Angle 91°
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 100 mm
Projection Length 0.791"
Shank Width 16 mm