Item: CU9KLEModel: PDJNR2020K15Cross Ref: 56PX40 / 5008030
7 In Stock
1.425"
DN .. 1506 ..
4.921"
0.984"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Tool Holder |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Functional Width | 0.984" |
| Inclination Angle | -7° |
| Insert Angle | 55° |
| Insert Clearance Angle | 0° |
| Insert Cutting Edge Length | 15 mm |
| Insert Holding Type | Lever Lock |
| Insert Seat Size | 15 |
| Insert Shape | Diamond |
| Iso Number | PDJNR2020K15 |
| Orthogonal Rake Angle | -6° |
| Overall Length | 125 mm |
| Projection Length | 1.425" |
| Shank Height | 20 mm |
| Shank Width | 20 mm |