Item: CU9KKBModel: PCLNR2525M12Cross Ref: 56PX08 / 5007900
7 In Stock
1.071"
CN .. 1204 ..
5.906"
1.26"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Tool Holder |
| Approach Angle | 95° |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Functional Width | 1.26" |
| Inclination Angle | -6° |
| Insert Angle | 80° |
| Insert Clearance Angle | 0° |
| Insert Cutting Edge Length | 12 mm |
| Insert Holding Type | Lever Lock |
| Insert Seat Size | 12 |
| Insert Shape | Diamond |
| Iso Number | PCLNR2525M12 |
| Orthogonal Rake Angle | -6° |
| Overall Length | 150 mm |
| Projection Length | 1.071" |
| Shank Height | 25 mm |
| Shank Width | 25 mm |