Item: CU9KKHModel: PCLNL3225P12Cross Ref: 56PX09 / 5007909
7 In Stock
1.071"
CN .. 1204 ..
6.693"
1.26"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Tool Holder |
| Approach Angle | 95° |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Functional Width | 1.26" |
| Inclination Angle | -6° |
| Insert Angle | 80° |
| Insert Clearance Angle | 0° |
| Insert Cutting Edge Length | 12 mm |
| Insert Holding Type | Lever Lock |
| Insert Seat Size | 12 |
| Insert Shape | Diamond |
| Iso Number | PCLNL3225P12 |
| Length | 6.693" |
| Orthogonal Rake Angle | -6° |
| Overall Length | 170 mm |
| Projection Length | 1.071" |
| Shank Height | 32 mm |
| Shank Width | 25 mm |