WALTER TOOLS DC170-03-07.400A1-WJ30EJ Jobber Length Drill Bit, 7.40 mm Drill Bit Size, 79 mm Overall Length, Carbide | CU8RVL 53AV80
WALTER TOOLS DC170-03-07.400A1-WJ30EJ 6745115 Jobber Length Drill Bit, 7.40 mm Size, 79 mm Overall Length, Carbide
Item: CU8RVLModel: DC170-03-07.400A1-WJ30EJCross Ref: 53AV80 / 6745115
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.291"
Decimal Equivalent 0.2913
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 7.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.35 mm
Drilling Depth 1.142"
Finish Titanium Aluminum Nitride, Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining Tialn+Alcrn
Flute Length 41 mm
Material Grade - Machining Grade WJ30EJ
Max. Drilling Depth 29 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 79 mm
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm
Sheeter Drill No
Size 7.4 mm