WALTER TOOLS DC170-03-04.400A1-WJ30EJ Jobber Length Drill Bit, 4.40 mm Drill Bit Size, 66 mm Overall Length, Carbide | CU8QVX 53AU55
WALTER TOOLS DC170-03-04.400A1-WJ30EJ 6745076 Jobber Length Drill Bit, 4.40 mm Size, 66 mm Overall Length, Carbide
Item: CU8QVXModel: DC170-03-04.400A1-WJ30EJCross Ref: 53AU55 / 6745076
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.173"
Decimal Equivalent 0.1732
Depthdia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 4.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.801 mm
Drilling Depth 0.669"
Finish Titanium Aluminum Nitride, Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining Tialn+Alcrn
Flute Length 24 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade WJ30EJ
Length 2.598"
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade WJ30EJ
Max. Drilling Depth 17 mm
Mfr. Series Supreme Series
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 66 mm
Point Angle 140°
Point Type Split Point
Primary Material Application Cast Iron, Steel
Primary Material Application Iso Code K, P
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 4.4 mm