WALTER TOOLS A1922S-6.5 Long Drill Bit, 6.50 mm Drill Bit Size, 400 mm Flute Length, 6.50 mm Shank Dia | CU8VNY 440M62
WALTER TOOLS A1922S-6.5 5062697 Long Drill Bit, 6.50 mm Drill Bit Size, 400 mm Flute Length, 6.50 mm Shank Dia
Item: CU8VNYModel: A1922S-6.5Cross Ref: 440M62 / 5062697
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Long Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.256"
Cutting Edge Length 15.315"
Decimal Equivalent 0.2559
Depth X Dia. Ratio 60xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 6.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Extra Long
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 400 mm
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 400 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 500 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Heat Resistant Alloy, Synthetic Material & Graphite
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 6.5 mm
Shank Length 100 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 6.5 mm