WALTER TOOLS A1222-5/32IN Jobber Length Drill Bit, 5/32 Inch Size Drill Bit Size, 43 mm Flute Length | CU8RHP 441U88
WALTER TOOLS A1222-5/32IN 5059503 Jobber Length Drill Bit, 5/32 Inch Size Size, 43 mm Flute Length
Item: CU8RHPModel: A1222-5/32INCross Ref: 441U88 / 5059503
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 5/32"
Cutting Edge Length 1.417"
Decimal Equivalent 0.1563
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 5/32"
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Point Length 0.925 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 43 mm
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 43 mm
Measurement System Fractional Inch
Mfr. Series UFL Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 75 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Secondary Material Application Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code M, O, S
Shank Length 32 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 0.156"