WALTER TOOLS A1222-3/8IN Jobber Length Drill Bit, 3/8 Inch Size Drill Bit Size, 87 mm Flute Length | CU8QQN 441U61
WALTER TOOLS A1222-3/8IN 5059480 Jobber Length Drill Bit, 3/8 Inch Size Size, 87 mm Flute Length
Item: CU8QQNModel: A1222-3/8INCross Ref: 441U61 / 5059480
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 3/8"
Cutting Edge Length 2.795"
Decimal Equivalent 0.375
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 2.22 mm
Finish Bright
Flute Length 87 mm
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 87 mm
Mfr. Series UFL Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 133 mm
Point Angle 130°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Secondary Material Application Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Shank Length 46 mm