WALTER TOOLS A1211-0.51 Jobber Length Drill Bit, 0.51 mm Drill Bit Size, 6 mm Flute Length, 22 mm Overall Length | CU8NXG 442C88
WALTER TOOLS A1211-0.51 5058413 Jobber Length Drill Bit, 0.51 mm Size, 6 mm Flute Length, 22 mm Overall Length
Item: CU8NXGModel: A1211-0.51Cross Ref: 442C88 / 5058413
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.02"
Cutting Edge Length 0.205"
Decimal Equivalent 0.0201
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 0.51 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.153 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 6 mm
Max. Drilling Depth 6 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 22 mm
Point Angle 118°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Cast Iron, Steel
Primary Material Application Iso Code K, P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code M, N, O, S
Shank Length 16 mm
Sheeter Drill No
Size 0.51 mm