WALTER TOOLS 213614-M22X1.5 Straight Flute Tap, M22X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 125 mm Length | CU9BVC 426Z38
WALTER TOOLS 213614-M22X1.5 5077530 Straight Flute Tap, M22X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 125 mm Length
Item: CU9BVCModel: 213614-M22X1.5Cross Ref: 426Z38 / 5077530
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 20.9 mm
65% Thread Drill Size 20.75 mm
75% Thread Drill Size 20.5 mm
Clamping Width 0.571"
Connection Dia. 0.709"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.669"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 4.921"
Number Of Flutes 6
Overall Length 125 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Shank Dia. 18 mm
Shank Length 47 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 14.5 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 24 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M22 x 1.5
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 3.071"