WALTER TOOLS 213614-M20X1.5 Straight Flute Tap, M20X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 125 mm Length | CU9BTB 426Z37
WALTER TOOLS 213614-M20X1.5 5077529 Straight Flute Tap, M20X1.5 Thread Size, 24 mm Thread Length, 125 mm Length
Item: CU9BTBModel: 213614-M20X1.5Cross Ref: 426Z37 / 5077529
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 18.9 mm
65% Thread Drill Size 18.75 mm
75% Thread Drill Size 18.5 mm
Clamping Width 0.472"
Connection Dia. 0.63"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.591"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 4.921"
Number Of Flutes 6
Overall Length 125 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Shank Dia. 16 mm
Shank Length 45 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 12 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 24 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M20 x 1.5
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 3.15"