WALTER TOOLS 213614-M12X1.5 Straight Flute Tap, M12X1.5 Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BTV 426Z33
WALTER TOOLS 213614-M12X1.5 5077525 Straight Flute Tap, M12X1.5 Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BTVModel: 213614-M12X1.5Cross Ref: 426Z33 / 5077525
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 10.9 mm
65% Thread Drill Size 0.422"
75% Thread Drill Size 10.5 mm
Clamping Width 0.276"
Connection Dia. 0.354"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.394"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 5
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Shank Dia. 9 mm
Shank Length 27 mm
Shank Type Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 7 mm
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Bottoming
Tap Length Standard DIN 374
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 374
Thread Direction Right Hand
Thread Length 21 mm
Thread Limit 6HX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 2.874"