WALTER TOOLS 213614-M14X1.5 Straight Flute Tap, M14X1.5 Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BER 426Z34
WALTER TOOLS 213614-M14X1.5 5077526 Straight Flute Tap, M14X1.5 Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BERModel: 213614-M14X1.5Cross Ref: 426Z34 / 5077526
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 12.9 mm
65% Thread Drill Size 1/2"
75% Thread Drill Size 12.5 mm
Clamping Width 0.354"
Connection Dia. 0.433"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.472"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 6
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Shank Dia. 11 mm
Shank Length 29 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 9 mm
Standards DIN 374
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Shank Standard DIN 374
Tap Style Straight Flute (Hand)
Thread Direction Right Hand
Thread Length 21 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Size M14 x 1.5
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 2.795"