FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | -0.0002" to 0" |
| Dia. Range | 0.833" to 0.9165" |
| Dia. Sub-range | 0.8755" to 0.9" |
| Diameter | 0.882" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.833" to 0.9165" |
| Diameter Sub-range | 0.8755" to 0.9" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.882" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.882" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.24 |
| Ship width (cm) | 2.24 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911209400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911225000 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911237500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911201100 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 | |
| 911201200 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 50BS24 1 3/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.375 Inch Bore, 5.122 Inch Outside Dia. Steel
- EATON B27SRE40B040 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 1P, 1-Phase, Non-Reversing
- KEO 65060 Keyseat Cutter High Speed Steel 3/4 Inch #506 Straight Tooth
- VIKAN 29589 Handle, 1 Inch Dia., 49.6 Inch Length, Aluminum, Black
- VICKERS 25VQ-21A-1C-20L
- SUPCO SF4314 Access Fitting
- BRENNAN INDUSTRIES N0319-F-06-SS Instrumentation Fittings, 316 Stainless Steel, Compression, 3/8 Inch Size Tube OD
- GATES 9804-0717 Multi-Speed Belt, 30.7 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Vises and Components
- HPLC Waste Can Accessories
- Tilt Trucks
- Web Slings
- V-Belt Guides
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene White
- LLAMBRICH USA Keyless Drill Chuck, High Precision
- VESTIL BPC Series Decorative Bollard Covers, Pawn Type
- BRYANT Telescoping Takeups
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- NIBCO 6251-W-3 Series Thread Flanges, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80, One-Piece Webbed Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911288200 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.882 Inch Size
€17.59 /unit
