FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | -0.0002" to 0" |
| Dia. Range | 0.751" to 0.8325" |
| Dia. Sub-range | 0.8005" to 0.825" |
| Diameter | 0.806" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.751" to 0.8325" |
| Diameter Sub-range | 0.8005" to 0.825" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.806" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.806" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.06 |
| Ship width (cm) | 2.06 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911209400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911225000 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911237500 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911212400 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €5.81 | |
| 911201100 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 | |
| 911201200 | No Go Minus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.23 |
Explore Products
- MILLER-SMITH EQUIPMENT NE180-3 Handi Heet Tip No 3
- TB WOODS 5V1325 MOTOR SHEAVE
- CLE-LINE C23126HT
- ARO AF0411G11HH47 Piston Pump
- WINTERS INSTRUMENTS PUP2031B 2 Inch, Dial, Male Swivel Bck, 0-160 Psi
- OSG 1400131900 Thread Forming Tap, 5/16 Inch - 18 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, Bright, H8, Plug
- DIXON 0010860C Grease Hose Coupling, 1/8 -27 Inch Male NPT, Brass
- MILWAUKEE 48-22-1952 Utility Blade, 3/4 Inch Blade Width, 0.03125 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Cabinet Accessories
- Cable Locks And U Locks
- Definite Purpose Magnetic Contactors
- High Speed Steel End Mills
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1800 Gas Springs
- DWYER INSTRUMENTS ADPS Series Differential Pressure Switches
- MUELLER INDUSTRIES 582SS-N Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- ANVIL AS400H Series Channel With Holes
- OTC TOOLS Indexing Pry Bar
- VERMONT GAGE Standard Reamer Blanks, Inch Letter Size
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Latch Hook Snaps
- PLAST-O-MATIC EASYMT Series Solenoid Valves, PVDF
- NIBCO 705-LF Series Baseboard Tees, C x F x C, Performance Bronze
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911280600 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.806 Inch Size
€15.31 /unit
