FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.0751" to 0.281" |
| Dia. Sub-range | 0.0801" to 0.085" |
| Diameter | 0.0815" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.0751" to 0.281" |
| Diameter Sub-range | 0.0801" to 0.085" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.2 |
| Ship width (cm) | 0.2 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- PARKER C75-03FRLWJCWR
- CHAINFLEX CF890-10-02 Control Cable, Cf890, Pur Jacket, Jet Black, 2 Conductors, 17 Awg, Unshielded, 7 X Od
- MARKAR FM300 MB EL-12 MP-EMAP 83-1/8 Hinge Full Mortise Sleeve
- MITUTOYO 182-223 Steel Rule Flexible 12 Inch 32 / 64 / 10 / 100ths
- HONEYWELL NI22-18-8
- WEG .2518OS1BSPRBO48Z-S 13190489 Air Handling Motor, 0.25 HP, 1800 RPM, 115/208-230 V, ODP, 48Z Frame, Footless
- SPEARS VALVES 869V-247CSR Special Reinforced Clamp-On Saddle, Double Outlet, FKM, 2 x 1/2 Inch Size, CPVC
- VICKERS 02-137912
Explore More
- KEYSHAFT
- Vinyl Edge Trim
- Pipe and Test Plugs
- Room Air Conditioner Motors
- Thread Insert Tool Accessories
- Common Nails
- AUTOQUIP Hydraulic Freight Lifts
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Hardened Steel
- TEMPCO PCT-1000 Series Thermostat Controls
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- SAFETY SPEED Hold Down Bar
- OMRON E2F Series Proximity Sensors
- DURHAM MANUFACTURING Stock Carts
- ANVIL Adjustable Indicator Posts
- COUNCIL TOOL Replacement Handles, Straight
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141208150 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0815 Inch Size
€28.27 /unit
