GRAINGER 18F.875X6-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.88 Inch Thick-0.004 In, 6 Inch X 12 Inch Size
Item: CP8PRQModel: 18F.875X6-12Cross Ref: 782VF9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 6"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 6"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi