FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.0751" to 0.281" |
| Dia. Sub-range | 0.0801" to 0.085" |
| Diameter | 0.0817" |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Increments | 0.0001" |
| Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| System Of Measurement | Inch |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.2 |
| Ship width (cm) | 0.2 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- RICE LAKE 12513 Calibration Weight, 1 kg Nominal Mass, 5, No Certificate
- GATES 8/CX173 Cogged V-Belt, 177.2 Inch Length, 0.57 Inch Thickness
- GATES 61CCB142K Cotton Cleaner Belt
- LASCO 437212 Reducr Bushing 1-1/2 x 1-1/4 Inch Spigot x Slip
- BUSSMANN B384908 Terminal Block
- HOWARD LEIGHT MAX-LS4-REFILL 33dB Disposable Bullet-Shape Ear Plugs, Uncorded, Orange, Universal
- OSG 808-6250-60 Ball Bur SD, Ball, SD-6, Double Cut, 16 mm Head, 6 mm Shank
- BOSTON GEAR 13714 Bronze Worm Gear
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Heads
- Grease Gun Accessories
- Bowls
- Collapsible Spill Containment Berms and Pools
- Protective Eyewear Accessories
- FERNCO Flexible Qwik Tees
- RUD CHAIN VABH-B VIP Excavator hooks, Metric
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Up
- EXAIR Air Amplifier Kits
- INNOVATIVE COMPONENTS 3/8-16 Thread Size Star Knob
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Fluorescent Lamp Starter
- SUPER-STRUT U514 Series Beam Clamp
- TEMPCO Terminal Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141208170 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0817 Inch Size
€28.35 /unit
