FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Application | Calibration Of Measuring Equipment Or To Gage Parts Directly |
| Dia. Range | 0.0751" to 0.281" |
| Dia. Sub-range | 0.0751" to 0.08" |
| Diameter | 0.077" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.0751" to 0.281" |
| Diameter Sub-range | 0.0751" to 0.08" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.2 |
| Ship width (cm) | 0.2 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- DIXON 1800511F Ferrule, 5/16 Inch Hose I.D. x 11/16 Inch O.D., Brass, Reusable
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SA3825 Floor Box Cover Rectangular Duplex Alum
- GATES 725909855 Flange Adapter, MB End Type
- BALDOR MOTOR VEM31112 Three Phase Open Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 0.75 hp, ODP, 56C Frame
- SPEC C05400460750S Compression Spring, 15.9 lbs/In Stiffness Rate, 6.42 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- MAGLINER 1030BULK Wheel
- PROTO J229-01G Needle Nose Pliers 5-9/16 1-11/16 Jaw
- APPLETON ELECTRIC CMLEDS105G5BH Hazardous Lighting Fixture, Power 100W
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrench Sets
- Corrosive Cabinets
- Moisture Meters
- Cart Covers
- Lab Oven and Furnace Accessories
- PHILIPS ADVANCE Ballast Ignitors
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- NORTH BY HONEYWELL PVC Foam Dipped Gloves
- KETT TOOLS Clamping Screws
- LOVEJOY B Type Flanges For Use With Bushings
- DAYBRITE Wire Guards
- KLEIN TOOLS Torque-Sensing Wrenches, Micro-Adjustable
- BALDWIN ESTATE Round Knobs With Traditional Arch Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141207700 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0770 Inch Size
€28.35 /unit
