U.S. MOTORS D34P2AH Motor, Open Dripproof, Rigid Base Mount, 3/4 Hp, 1, 725 Nameplate Rpm, 208-230/460V Ac
Get it by Tuesday, Jun 2
€457.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor |
| Additional Details | Nidec Motor Corporation Offers An Extensive Line Of Industrial And Commercial U.S. Motors Brand High Efficiency Electric Motors That Meet Or Exceed NEMA Premium Standards, Ensuring Your Facility Complies With Local Electrical Codes And Safety Regulations. |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Bearing Type | Ball |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 81.1% |
| Frame | 56H |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Full Load Amps | 2.8/1.4A |
| Full Load Amps @ 50hz | 3.1/1.56A |
| Hp | 3/4 hp |
| Hp @ 50hz | 3/4 hp |
| Ins. Class | Class B |
| Inverter Rated | No |
| Length Less Shaft | 8 1/8" |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Frame Material | Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Counter Clockwise |
| Motor Sub Application | Compressors, Fans, Material Handling And Other General Purpose Application, Pumps |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1725 RPM |
| Nema Design | B |
| No. Of Poles | 4 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Nominal Efficiency | 81.1% |
| Overall Length | 10" |
| Part Winding Start Capable | No |
| Phase | 3 |
| Product Type | AC Motors |
| Removable Base | Regreasable Bearings |
| Rpm Range | 1701-1800 RPM |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Dia. | 5/8" |
| Shaft Length | 1 15/16" |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 36.48 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | Yes |
| Voltage | 208-230/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Full Load Amps | Hp | Service Factor | Voltage | Mounting Type | Nameplate Rpm | Frequency | Frame | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
184TTDBD6101 | 2.8A | 1 1/2 hp, 1 hp | 1.15 | 190/230/380/460V | Rigid Base | 865 RPM | 50/60 Hz | 184T | €1,616.73 | |
![]() |
256TTDBD6076 | 25.6/12.8A | 10 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 1182 RPM | - | 256T | €2,651.23 | |
![]() |
365TSTDBD6001 | 228/114A | 100 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 3568 RPM | - | 365TS | €7,869.55 | |
![]() |
286TTDBD6076 | 52.5/26.3A | 20 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 1182 RPM | - | 286T | €3,538.64 | |
![]() |
254TTDBD6001 | 48/24A | 20 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 3552 RPM | - | 254T | €3,211.89 | |
![]() |
324TTDBD6076 | 65/32.5A | 25 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 1185 RPM | - | 324T | €3,725.29 | |
![]() |
256TTDBD6001 | 59.5/29.7A | 25 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 3556 RPM | - | 256T | €2,469.33 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Threaded Rods
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Portable Posts and Ropes
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- Carbon Steel Stair Treads
- STARRETT Steel Straight Edge
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- PLAST-O-MATIC ARV Series Thermoplastic Air Release Valves
- REESE Chrome Hitch Balls
- HOFFMAN Type 4X 3 Point Latch White Enclosures
- WATTS Twist Handle Drains
- EATON CHNT Series Circuit Breakers
- ALL MATERIAL HANDLING Ratchet Load Binders
- ZURN ZER6003AV-TM SM Exposed Sensor Flush Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
U.S. MOTORS D34P2AH Motor, Open Dripproof, Rigid Base Mount, 3/4 Hp, 1, 725 Nameplate Rpm, 208-230/460V Ac
€457.16 /unit






