FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 2.638" |
| B (overall Diameter) | 3.15" |
| C (overall Race Width) | 2.559" |
| D (pitch Circle Diameter) | 2.677" |
| F Inner Race O.d. | 1.181" |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 700 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1900 RPM |
| Outer Race I.d. | 2.165" |
| Pitch M | 1 |
| S (thread Depth) | 0.472" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- COOPER B-LINE SB5869090TG Network Bay Closed Duct Rack, Double Sided, Steel, 41 Mounting Spaces, 14 Gauge
- EATON 2608D90G21 Rating Plug, G21, 600 A, Magnetic Only, For Type Lcm Breakers
- LISLE LS/45990 Small Rubber Tip
- DIXON 200-DD-AL Spool Coupler, Aluminium, 2 Inch Size
- MERSEN FERRAZ Z301046 A130UD73TTI315 Fuse, 315A
- LIFT-ALL 12LBX14 Sling Wire Rope 14 Feet Length 34000 Lb @ 60
- CINCINNATI FAN F386FW3
- OSG 1651502508 Spiral Point Tap, 3/8 Inch - 16 Thread Size, 3/4 Inch Thread Lg, TiCN, H3, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Container Accessories
- Air Polishers and Buffers
- Butt Weld Tube Fittings
- Double-Sided Tapes
- Axial Upblast Exhaust Ventilators
- SPEEDAIRE Reciprocating Air Saws
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R19 Gas Springs
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- FLEXTECH Heavy Duty Radiator Hose
- AUTOQUIP Mechanical Scissor Lift Table
- EATON Dry Type Distribution Transformer Terminal Lug Kits
- EATON Freedom NEMA Enclosures
- SANDPIPER Chamber, Inner
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZ20-L Cam Clutch, 0.75 Inch Size
€1,319.40 /unit
