TSUBAKI MZ45-1H Cam Clutch, 1.5 Inch Size
Get it by Monday, Jun 1
€2,267.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 3.622" |
| B (overall Diameter) | 4.921" |
| C (overall Race Width) | 3.543" |
| D (pitch Circle Diameter) | 4.331" |
| F Inner Race O.d. | 2.362" |
| Max. Indexing | 150 CPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 300 RPM |
| Max. Overrunning Shaft | 1700 RPM |
| Outer Race I.d. | 3.74" |
| S (thread Depth) | 0.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS GDA21040
- APPLETON ELECTRIC 737DM8M45 Adapter, M32 Female X M75 Male
- BALDOR / DODGE 47A10LR21 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- CASH VALVE GT11317634 Diaphragm, Lccm
- CLEVELAND C31182 Square End Mill, Bright Finish, Center Cutting, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia
- LEATHERHEAD TOOLS DBL-12AH-B Pike Pole, Solid Pole, Rubber Bumper, American Hook, 144 Inch Length, Lime
- MAIN FILTER INC. MF0491850 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.6 Inch Height
- MERIT BRASS 6124-250
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Sockets
- Mechanical Interlock Devices
- Key Blanks
- Boring Bars
- Aluminum Grating
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- KEO Center Reamers, 3-Flute
- ANVIL 001CTG Series Adjustable Clevis Hangers, Copper Plated, Imperial
- ANVIL 140S Series Threaded Studs
- FIBERGRATE Stair Tread Isofr 1-1/2 Inch
- GENERAL ELECTRIC Molded Case Circuit Breakers, Spectra Series
- BURNDY Hyreducer Series Butt Splice
- ALL MATERIAL HANDLING ESLH Series Eye Self-Locking Hooks with Hidden Trigger
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS AFB Series 2.5" Deep Rectangular Boxes With Installation Cover, 2-Gang
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MZ45-1H Cam Clutch, 1.5 Inch Size
€2,267.42 /unit

