TSUBAKI MIUS800-3 Cam Clutch, 3 Inch Size
Get it by Tuesday, May 26
€12,649.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 6" |
| C (outer Race Width) | 5 22/25" |
| D (pitch Circle Diameter) | 8.94" |
| F Inner Race O.d. | 5.512" |
| Filler Plug Location | 2.94" |
| Max. Indexing | 300 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 20 RPM |
| No. Of Tapped Holes | 8 |
| Oil Capacity | 34 oz. |
| S (thread Depth) | 0.984" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MIUS750-2L | MIUS750-2L | €9,756.28 | |
| MIUS750-70 | MIUS750-70 | €9,756.33 | |
| MIUS400-20 | MIUS400-20 | €1,414.24 | |
| MIUS700-50 | MIUS700-50 | €4,038.30 | |
| MIUS500-30 | MIUS500-30 | €1,717.36 | |
| MIUS400-22 | MIUS400-22 | €1,414.24 | |
| MIUS900-120 | MIUS900-120 | €19,272.97 |
Explore Products
- SPEAKMAN RPG45-118146
- OSG 8608271 Screw Machine Drill Bit, #36 Size, 16 mm Flute Length, 46 mm Overall Length
- RIDGID 63187
- ROTRON 081222 081222000 / DR808AY72MX Regenerative Blower, Frame Size 18.5, 230 / 460V, 1 Stage, AC, 3 Phase
- DIXON 1854104K Reusable Female Swivel, 1/4 Inch I.D. x 5/8 Inch O.D. x 1/4 Inch Female NPSM
- REGAL 008739AS85 Taper Pipe Tap, 3/4-14 NPT, 5 Flutes, High Angle With TiCN Coating
- SGS PRO 10175 Carbide Bur Cylinder 1/2 Inch Shank 1/4 inch
- BOSCH MM482 Metal Flush Cut Blade
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Totes
- Tables
- Shutter Mounted Exhaust Fans
- Pendant Control Stations
- Window/Wall A/C Heat Pump Accessories
- REVCOR Propeller, 24 inch
- DWYER INSTRUMENTS BTLRN Series Long Reach Bimetal Thermometers
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 3B
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- SPEEDGLAS Welding Helmet Magnification Plates
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Saddlator
- ENERPAC SRSX Series Reaction Arms
- SPEEDAIRE Bumpers
- CDI TORQUE PRODUCTS 12-Point Box End Heads, SAE
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MIUS800-3 Cam Clutch, 3 Inch Size
€12,649.68 /unit

