TSUBAKI MIUS750-2R Cam Clutch, 2.937 Inch Size
Get it by Tuesday, Jun 2
€9,756.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 6" |
| C (outer Race Width) | 5 22/25" |
| D (pitch Circle Diameter) | 7" |
| F Inner Race O.d. | 4.33" |
| Filler Plug Location | 2.94" |
| Max. Indexing | 300 CPM |
| Max. Overrunning Inner Race | 30 RPM |
| No. Of Tapped Holes | 8 |
| Oil Capacity | 27.2 oz. |
| S (thread Depth) | 0.984" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MIUS750-2L | MIUS750-2L | €9,756.28 | |
| MIUS750-70 | MIUS750-70 | €9,756.33 | |
| MIUS400-20 | MIUS400-20 | €1,414.24 | |
| MIUS700-50 | MIUS700-50 | €4,038.30 | |
| MIUS500-30 | MIUS500-30 | €1,717.36 | |
| MIUS400-22 | MIUS400-22 | €1,414.24 | |
| MIUS900-120 | MIUS900-120 | €19,272.97 |
Explore Products
- KURIYAMA 4HM02 Tubing Flexible
- WINSMITH E43CDVDE1000U5 Worm Gear Reducer, Double Worm Gear, Input Output Shaft, 3-Piece Coupled
- LAU PARTS 60997201 Fan Blades, 26 Dia 32, Deg
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHGT156-24 224540 Left Hand Retaining Ring Groove Tool, Solid Carbide, 0.157 Groove, 1/2 Shank Dia
- VERMONT GAGE 551104250 Tool Blank, HSS, 0.0002 Inch Tolerance
- WIRECRAFTERS 45 Physical Barrier Machine Guard Panel
- MORSE DRUM X03-400-72 40.6 cm Hand Wheel Option For 400A-72
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin and Sleeve Devices
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Condensate Drain Pans
- Lift Table Accessories
- Blower Supports
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- MUELLER INDUSTRIES 11M-N Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS781 Series Open Angle Connectors, 4-Hole
- MILWAUKEE High Speed Steel Step Drill Bit
- NIBCO Close Rough Elbows, Wrot and Cast Copper
- DURAPULSE GS4 Series Flange Mount Kits
- ARLINGTON INDUSTRIES Horizontal Low Profile IN BOX For Retrofit Siding Construction
- HOWARD LEIGHT VeriShield Headband Ear Muffs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MIUS750-2R Cam Clutch, 2.937 Inch Size
€9,756.28 /unit

