TSUBAKI MGUS700-2L Cam Clutch, 2.750 Inch Size
Get it by Wednesday, May 27
€3,979.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 5" |
| B (overall Diameter) | 0.63" |
| C (inner Race Length) | 4 22/25" |
| D (pitch Circle Diameter) | 6 1/4" |
| E (cam Clutch Length) | 0.78" |
| F Reservoir Length | 3.996" |
| H No. Of Tapped Holes | 8 |
| Max. Overrunning Inner Race | 1500 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 500 RPM |
| Oil Capacity | 4.59 oz. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MGUS500-1D | MGUS500-1D | €1,692.21 | |
| MGUS750-2G | MGUS750-2G | €9,613.31 | |
| MGUS900-100 | MGUS900-100 | €18,990.58 | |
| MGUS750-70 | MGUS750-70 | €9,613.31 | |
| MGUS800-3H | MGUS800-3H | €12,464.33 | |
| MGUS700-65 | MGUS700-65 | €3,979.14 | |
| MGUS400-22 | MGUS400-22 | €1,393.51 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0201963 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- MARTIN SPROCKET B618-2 Bevel Gear, 6 Diametral Pitch, 3 Inch Pitch Dia., Steel
- HOLO-KROME 76232 86058 Alloy, Socket Head Cap Screw, M8-1.25 x 16 mm Size
- TENSABARRIER 889F-21-21-STD-NO-YAX-C Fixed Barrier Post With Belt, Red, 36 1/2 Inch Post Height, 2 1/2 Inch Post Dia, Flange
- GRAINGER BULK-RS-N30-193 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
- WEG 01536ET3ER254TC-S 13041121 General Purpose Motor, TEAO/TEFC RolLED Steel 254/6TC Frame, 12.5 HP, 2935 RPM, 415V, W-6 Mounting
- TSUBAKI R040-080-1meter 3d Round W1.57in L3.28 Feet
- SK PROFESSIONAL TOOLS 48014 Socket 1/2 Inch Drive 14mm 12 Point Deep
Explore More
- KEYSHAFT
- Cut-Resistant Gloves
- Air Powered Confined Space Fans and Blowers
- Specialty Mats
- Linear Guide Rail and Slide Assemblies
- Duct Insulation
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- RIDGID Pipe Threading Machine, Single Phase, 115V
- 3M Embossed Foil Tape Aluminium
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Standard Hollow Punch Kits
- CASH VALVE Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MGUS700-2L Cam Clutch, 2.750 Inch Size
€3,979.14 /unit

