TB WOODS W4814M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 65mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia. | AK6XFC
TB WOODS W4814M65 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 65mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia.
Item: AK6XFCModel: W4814M65
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 65 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.03"
Dimension L 2.63"
Dimension M 11/25"
Face Width 3.03"
Hub Length 1.63"
Hub Location 22/25"
Inside Dia. 6 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3010 RPM
Number Of Teeth 48
Outside Dia. 8.31"
Pitch Dia. 8.421"