FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 35 mm |
| Bore Type | Finished With No Keyway |
| Bushing | MPB |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.63" |
| Dimension L | 2.36" |
| Dimension L | 2 9/25" |
| Dimension M | 0.0" |
| Face Width | 1.73" |
| Hub Location | 1.63" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 11620 RPM |
| Number Of Teeth | 22 |
| Outside Dia. | 2.15" |
| Pitch Dia. | 2.206" |
| Product Type | QT Power Chain |
| Rpm High | 11620 RPM |
| Rpm High | 11,620 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 5.46 |
| Ship length (cm) | 5.46 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- CONDOR 20GZ64 Coated Gloves Nitrile Xl White/black Pr
- VERMONT GAGE 141162640 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6264 Inch Size
- SAGINAW SCE-48P76 Subpanel, Carbon Steel, White, Powder Coat Finish
- MAIN FILTER INC. MF0062997 R452G06V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.87 Inch Height
- REGAL 008107AS64 Spiral Flute Tap, #4-48 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Bottom With Chrome over Nitride
- GLOBE SCIENTIFIC 113148C Snap Cap, Polyethylene, White Clear
- THOMAS & BETTS 470BW Box Cover, 4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Tube Fitting Manifolds
- Plug In Surge Protection Devices
- Grease Feeders
- Evaporative Cooler Motors
- Hydraulic Press Accessories
- AKRO-MILS 30292 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- JOHN GUEST Speedfit Male Connectors, NPT Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 9.5 mm Dots
- ANVIL AS520DS Series Dakota Struts
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive Replacement Bits
- SMC VALVES Device Net Module
- REGAL Spiral Point Extension Taps, TiN
- UNIWELD Hose Couplers
- WILKERSON F30 Particulate Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W228M35 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 35mm Belt Width, 2.206 inch Pitch Dia.
€283.71 /unit




