TB WOODS W19214M42 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 42mm Belt Width
192
Get it by Monday, Apr 13
€3,079.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | J |
| Bushing Series | J |
| Construction | Spoked |
| Dimension L | 4 1/2" |
| Face Width | 2.09" |
| Hub Location | -1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 750 RPM |
| Number Of Teeth | 192 |
| Pitch Dia. | 33.686" |
| Product Type | QT Power Chain |
| Rpm High | 750 RPM |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 70.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 85.29 |
| Ship width (cm) | 85.29 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- IMPERIAL 1134 Solenoid Valve
- BALDOR / DODGE 010191 PX90 BCS Elastomeric Coupling Para-Flex, Size Px90, Rating 2800 Rpm
- WEG MPW18-3-C016 12429311 Motor Protector, 18 A Maximum Rated, 0, 1-0, 16 A Setting Range, Screw Terminal
- DYNABRADE 96158 Snap Ring
- OSG 26809716 Solid Router Bit, Spiral Downcut, 31/64 x 1 1/2 x 3 Inch Size, 15 Deg. Helix Angle
- EATON FDC3035V Molded Case Circuit Breaker, Type Fdc, 3-Pole, 35A, 600 Vac, 250 Vdc, Load Side, 50/60 Hz
- BOSTON GEAR F00299
- APPLETON ELECTRIC CMLEDA352D5BHCF Led Light Fixture, Pendant, 350W
Explore More
- KEYSHAFT
- Die Grinders
- High Bay Occupancy Sensors
- Drawer Slides
- Pipe Insulation Wrap
- Laboratory Trays and Pans
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- EDWARDS SIGNALING LED Multi-Mode Beacons
- DAZOR LED Circline Pivot Mount Magnifier, 43 Inch
- CHICAGO-LATROBE Taper Shank Drills
- HUBBELL Cable Grip Lock Nuts
- METZ CONNECT Cable Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W19214M42 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 42mm Belt Width
€3,079.19 /unit





