TB WOODS W16814M120 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 120mm Belt Width
168
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,073.41 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 120 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | M |
| Bushing Series | M |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 1.42" |
| Dimension L | 6 3/4" |
| Dimension M | 0.09" |
| Face Width | 5 6/25" |
| Hub Dia. | 10 1/2" |
| Hub Length | 5.19" |
| Hub Location | 0.05" |
| Inside Dia. | 28.09" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 860 RPM |
| Number Of Teeth | 168 |
| Outside Dia. | 29.37" |
| Pitch Dia. | 29.475" |
| Rpm High | 860 RPM |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 122.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 74.6 |
| Ship width (cm) | 74.6 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHB4901250 212145 Left Hand Boring Bar, Carbide, 0.49 x 1.25 x 1/2 Shank Dia
- KUNKLE 911BDEM08APE (CS-408) Safety Relief Valve, Male X Female NPT, D Orifice, 1 Inch Inlet Size
- WOODHEAD 1300290003 405006D12M010 Single Ended Cordset, 5 Pole, Male To Pigtail, 26 AWG, PVC, Cable, 1m
- BEHRINGER SYSTEMS USBT3025-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS USBT3025-SP
- TRITAN 60BS23H X 1 5/8 Roller Chain Sprocket, 1 5/8 Inch Bore Dia, 23 Teeth, Steel
- NEWCO 912A2M10X016
- MARTIN SPROCKET S1266 Spur Gear, 12 Diametral Pitch, 5.5 Inch Pitch Dia., Reborable, Steel
- PIP 36-110PD/L Hand Protection Seamless Glove Coated, L, Natural, Dozen
Explore More
- KEYSHAFT
- Back Supports
- Combination Starters
- Cast Iron Rod Stock
- Idler Sheaves
- Agricultural Disc Bearings
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- DESTACO 371-R Series Pull Action Latch Clamps
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- TYGON E-LFL Tubings
- QUAKEHOLD! HPLC Fastener Kit
- FLAREALERT LED Road Flare Kit
- SPEARS VALVES PVC Single Entry Ball Valves, Threaded Ends, FKM
- REGAL Super Tuf-V Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 4 Flutes, TiALN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W16814M120 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 120mm Belt Width
€4,073.41 /unit





