TB WOODS P6820M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width | AX4WTR
TB WOODS P6820M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
Item: AX4WTRModel: P6820M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Webbed
Dimension E 0.06"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.94"
Face Width 5.38"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 1.19"
Inside Dia. 15"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1490 RPM
Number Of Teeth 68
Outside Dia. 16.87"
Pitch Dia. 17.044"