TB WOODS P11220M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 230mm Belt Width | AX4VNQ
TB WOODS P11220M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 11.5 inch Hub Dia., 230mm Belt Width
Item: AX4VNQModel: P11220M230
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 230 mm
Bushing N
Bushing Series N
Construction Spoked
Dimension E 0.13"
Dimension L 8.13"
Dimension M 1.63"
Face Width 9 22/25"
Hub Dia. 11 1/2"
Hub Length 6 1/4"
Hub Location 1.81"
Inside Dia. 26 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 900 RPM
Number Of Teeth 112
Outside Dia. 27.9"
Pitch Dia. 28.072"