TB WOODS P5620M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 340mm Belt Width, 14.036 inch Pitch Dia.
56
Get it by Thursday, Apr 9
€6,988.41 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 340 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | N |
| Bushing Series | N |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.81" |
| Dimension L | 8.13" |
| Dimension M | 5.31" |
| Face Width | 14 1/4" |
| Hub Length | 6 1/4" |
| Hub Location | 2 1/2" |
| Inside Dia. | 11 22/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1810 RPM |
| Number Of Teeth | 56 |
| Outside Dia. | 13.87" |
| Pitch Dia. | 14.036" |
| Product Type | Synchronous Plus |
| Rpm High | 1810 RPM |
| Rpm High | 1,810 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 107.69 |
| Ship height (cm) | 35.23 |
| Ship length (cm) | 35.23 |
| Ship width (cm) | 34.01 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Pitch Length | Rpm High | Max. Rpm | Bushing | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
315014M85 | 225 | - | - | 85 mm | 3150 mm | - | - | - | €1,060.72 | |
![]() |
P2814M40 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | - | - | 5210 RPM | 5210 RPM | - | €234.31 | |
![]() |
P2814M55 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | 55 mm | - | 5210 RPM | 5210 RPM | SK R | €275.67 | |
![]() |
P2914M40 | - | 5.088" | 4.98" | 40 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €278.68 | |
![]() |
P2914M55 | 29 | 5.088" | 4.98" | 55 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €311.08 | |
![]() |
P3014M40 | 30 | 5.263" | 5.15" | 40 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €256.36 | |
![]() |
P3014M55 | 30 | 5.263" | 5.15" | 55 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €297.71 |
Explore Products
- AMERICAN TORCH TIP 1551-4 Cutting Tip Size 4
- SMC VALVES NCMW106-0087 Round Body Cylinder, 1-1/16 Size, Double Rod
- APPROVED VENDOR U11360.043.0001 Hex Jam Nut, 7/16 In - 14 Thread Size, Steel, 1/4 In Ht., 11/16 In Wd., Zn Plated, Jam Hex
- MILWAUKEE VALVE HP3WCS4211 080 Butterfly valve, High Performance, 300 Wafer, Carbon Steel, 8 Inch Valve Size
- APPROVED VENDOR M51000.200.0150 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, SS, 150 mm Lg., Gr. A2
- WINSMITH E17MDTS21000EK Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- REGAL 015086AS Extension Spiral Point Tap, 3/4-10 Size, H3 Limit, 3 Flutes, 10 Inch Length, Plug, Bright
- NEOPERL 55 1190 5 Faucet Adapter M 13/16-27 M 55/64-27
Explore More
- KEYSHAFT
- Steel Cable
- Tool Holders
- Non-Illuminated Selector Switch Operators
- Furnace Control Boards
- Vibratory Tumblers
- TURTLESKIN CP Apron
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- TYGON C-210-A Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 24 x 13 mm Size
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting 45 Deg. Elbows, Spigot x Socket
- DAZOR LED Circline Clamp Mount Magnifier, 43 Inch
- LIFT-ALL Wire Rope Slings
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-D Style, 852 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- STARRETT-UK Diamond Grit Hole Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P5620M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 340mm Belt Width, 14.036 inch Pitch Dia.
€6,988.41 /unit



