TB WOODS P4014M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia. | CD6TXD
TB WOODS P4014M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
Item: CD6TXDModel: P4014M115
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing FL
Dimension E 1 3/4"
Dimension L 2.38"
Dimension M 3 1/2"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 2 3/4"
Inside Dia. 4 22/25"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 5530 RPM
Number Of Teeth 40
Outside Dia. 6.91"
Pitch Dia. 7.018"