TB WOODS P5214M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 9.123 inch Pitch Dia. | BG3FWQ
TB WOODS P5214M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 9.123 inch Pitch Dia.
Item: BG3FWQModel: P5214M40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 40 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.66"
Dimension L 2.63"
Dimension M 4/25"
Face Width 2.13"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1/4"
Inside Dia. 7.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2780 RPM
Number Of Teeth 52
Outside Dia. 9.01"
Pitch Dia. 9.123"