STEARNS BRAKES 108736100EQB Hazardous Location Brake, IP40 230/460VAC
75 ft.-lbs.
230/460/190/380V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€9,380.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Bore Size | 1 1/8" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Length | 9.34" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Lead Wire Position | External Left |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 10.88" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 75 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 75 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 190/460/230/380V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.8 |
| Ship length (cm) | 27.64 |
| Ship width (cm) | 27.64 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108733100EQB | 25 lbs.-ft. | €6,135.34 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 |
Explore Products
- GRAINGER 223-001093 Ball End Mill, 4 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
- STRONG HOLD 56-243-L-5S Storage Cabinet, 60 Inch x 24 Inch x 72 Inch, Swing Handle & Padlock Hasp
- AMERICAN HAMMER AM15BZPG Hammer, Bronze, Mallet, 1.5 Lb.
- HAMMOND EPG6036 Subpanel, Galvanized Steel
- PARKER 11F16EC1
- BOSTON GEAR 14372
- LINN GEAR 1210X.562 Bushing, 0.562 Inch Bore Dia., 2.37 Inch Hub Diameter
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Sockets
- Seismic Wedge Anchors
- Stationary Power Tool Motors
- Battery and Cable Connectors
- Floor Sander Accessories
- IRONCLAD I-Viz Reflective Orange Task Specific Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- CH HANSON Security Seal Wires
- TB WOODS Mount Kits
- TECHNIKS Hydraulic Chucks
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Special Combination Duplex Receptacles
- MERSEN FERRAZ AJT Series Time-delay Reducer Fuses, Class J
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108736100EQB Hazardous Location Brake, IP40 230/460VAC
€9,380.48 /unit
