STEARNS BRAKES 108703100FLF Brake, NEMA2 460VAC
25 ft.-lbs.
460/380V
1 1/4"
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,724.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Length | 7.38" |
| Housing Material | Steel |
| Hub Bore Dia. | 1 1/4" |
| Lead Wire Position | Standard |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 8.92" |
| Outside Diameter | 8.92" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 25 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 460/380V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.66 |
| Ship width (cm) | 22.66 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- HUBBELL-WIEGMANN SC2424 Cover Carbon Steel 1 Inch Length x 25 Inch Width x 25 Inch Height
- PROTO JSCR22 Ratcheting Combination Wrench 11/16 x #22 Spline
- VERMONT GAGE 111289600 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.896 Inch Size
- SMC VALVES IT4020-N34B1 Regulator, 1/2 Inch Size N Port
- VERMONT GAGE 912421930 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 21.93 mm Size
- MALIN CO. 10-0348-005S Baling Wire, 0.035 Inch Diameter, 1548 ft. Length, Galvanized Annealed Wire
- MILWAUKEE VALVE ML227B A N Butterfly Valve, With Lever Handle, Buna Liner, Cast Iron, 4 Inch Valve Size
- LINN GEAR 120c48 Sprocket, 120 Chain, 22.935 Inch Pitch Diameter, 1.687 Inch Stock Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Polishers and Buffers
- Manometers
- Strapping Seals and Buckles
- Turnbuckles
- Flow Control Check Valves
- AKRO-MILS 30158 Shelf Bins
- LOC-LINE End Caps
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Male Connectors, NPT Thread
- ACCURIDE 3307 Series Medium Duty Slides With Over Travel
- YOKE Self Locking Slip Hook
- COOPER B-LINE B331 Series Two Hole Short Open Angles
- EATON GH195 AQP Series Double Braid Hydraulic Hoses
- MARTIN SPROCKET 5V Series Hi-Cap Wedge Stock 3 Groove QD Sheaves
- NIBCO 6206-3-3 Series Thread 45 Deg Elbows, FPT x FPT, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108703100FLF Brake, NEMA2 460VAC
€1,724.51 /unit

