STEARNS BRAKES 108705100DBF Brake, NEMA2 115VAC
50 ft.-lbs.
115/95V
7/8"
Get it by Monday, Apr 13
€2,480.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 7/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 50 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.25 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 91414 Jobber, #26 Length, High Speed Steel, Tin
- EATON IBPKDC3300G Circuit Breaker Plug-In Unit With 50% Internal Ground, 240/480/600 VAC, 300A
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSB102GN Shelf Bin, 11 5/8 in Overall Length, 6 5/8 x 4 Inch, Green, Nestable
- PLAST-O-MATIC EBVF4-5-400VS-PP Electrically Actuated Ball Valve, Polypro, Socket Connection, FKM Seal, 4 Inch Size
- CONDOR 48UN89 Coated Glove, 2XL, Nitrile, Knit Cuff, 1 Pair
- CLEVELAND C15554 Jobber Length Drill Bit, 2.60mm Drill Bit Size, 30.00mm Flute Length, 57.00mm Overall Lg
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Screwdrivers
- Punch and Die Sets
- Range Hoods
- Insulation Boards
- UV Leak Detector Accessories
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- CONDOR General Purpose Gloves, Black, Rough Latex
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- TRITAN SAP Series Pillow Block Bearings
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- NORTON ABRASIVES Cut Off Abrasive Wheel, Type 1
- APPROVED VENDOR Nonremovable Lift-Off Hinge
- INTERMATIC EI200 Series Electronic Countdown Timers
- WATTS AS Series Air Separators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108705100DBF Brake, NEMA2 115VAC
€2,480.25 /unit

