STEARNS BRAKES 108701200DLF Brake, NEMA4 IP54 Cast Iron 460VAC
10 ft.-lbs.
460/380V AC
7/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,520.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Bore Size | 7/8" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #5 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Length | 7 14/25" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 7/8" |
| Lead Wire Position | Standard |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 9 1/2" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 10 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 10 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 460/380V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 24.13 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108701200DQF | 10 lbs.-ft. | €2,520.94 | |
| 108702200CNF | 15 lbs.-ft. | €3,013.82 | |
| 108702200DLF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EBF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108702200EQF | 15 lbs.-ft. | €2,603.86 | |
| 108705200EPF | 50 lbs.-ft. | €3,465.99 | |
| 108705200EQF | 50 lbs.-ft. | €3,433.13 |
Explore Products
- EATON JGE616033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
- GEARWRENCH 86444 Combination Ratcheting Wrench, 15/16 inch
- BLACKBURN (T&B) STC0208 Mechanical Connector, 8 To 2 Awg Conductor, 1/2 Inch W X 3/32 Inch Thick Tongue Size
- MAIN FILTER INC. MF0419852 321740 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 25.62 Inch Height
- EATON URS212ACH Residential Service Meter Socket, 1 Position, 3 Wire, 1 Phase, 600 VAC, 200 A
- SPEARS VALVES 420-101 Reducer Cross, Socket, Schedule 40, Bushed, 3/4 x 1/2 Size, PVC
- SMC VALVES VVFS3000-4A-5 Cover, 4/5 Port Size
- PLAST-O-MATIC VPA007P-EP-PV Metering/vacuum Pump, Without Cap Seal, PVC, 7 oz. Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Disconnects
- Label Maker Cable and Wire Markers
- Hacksaw and Coping Saw Blades
- Clip Bearings
- Tubeaxial Fan Blades
- ML KISHIGO 3700 Series Incident Command Vests
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- SMC VALVES Female Adapter
- FUJI ELECTRIC 3 Input Phase AC, 208VAC Input Voltage Variable Frequency Drives
- BINKS Spray Gun Repair Kits
- CEMENTEX USA Metric Deep Wall Insulated Sockets, 3/8 Inch Square Drive
- REGAL Metric STI Bottom Hand Taps, HSS, Chrome Over Nitride
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108701200DLF Brake, NEMA4 IP54 Cast Iron 460VAC
€2,520.94 /unit

