STEARNS BRAKES 108101102JFF Brake, NEMA2 230VAC
125 ft.-lbs.
230/190V
1 7/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€7,825.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 190/230V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 7/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 81000 Series |
| Static Torque | 125 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 71.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108101102FLF | 125 lbs.-ft. | €7,825.20 | |
| 108101102FQF | 125 lbs.-ft. | €7,825.20 | |
| 108101102NLF | 125 lbs.-ft. | €7,900.31 | |
| 108102102FLF | 175 lbs.-ft. | €8,394.73 | |
| 108102102FQF | 175 lbs.-ft. | €8,394.73 | |
| 108102102JQF | 175 lbs.-ft. | €8,476.11 | |
| 108102102NLF | 175 lbs.-ft. | €8,476.11 |
Explore Products
- DAYTON PPTLSP076G Impeller, For Straight Centrifugal Pumps
- BOSTON GEAR UJNS 15-16 Shaft Couplings and Collar
- ALLEGRO SAFETY 9850-95R Regulator
- SPEARS VALVES YS2AC30-005C Wye Strainer, Socket, EPDM, 30 Mesh, 1/2 Inch Size, CPVC
- TENNSCO CBL6-121212-3 MED GR C-thru Box Locker Unassembled 36 Inch Width
- SMC VALVES VV5QC21-06C4SQBN-B VALVE
- GOULDS WATER TECHNOLOGY 5K227 Strain Relief Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Emergency Lighting Fixtures
- Pneumatic Toggle Valves
- Air Powered Hydraulic Pumps
- Thumb Nuts
- Rod Wipers
- ECKO Ventilation Ducts
- AKRO-MILS 30286 Akrobins Super Size Bins
- YELLOW JACKET Plus II Hose Sets With FlexFlow Valve
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- OSG End Mill Square
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 6-7/8 Inch Outside Diameter
- BULLDOG Round Trailer Jacks, A Frame
- CHICAGO PNEUMATIC Collets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108101102JFF Brake, NEMA2 230VAC
€7,825.20 /unit
